“Bu Ralli Farklı!” Tesla ve SpaceX’in Bitcoin Zulası Açığa Çıktı!

Veri analiz platformu Arkham, Tesla ve SpaceX’in Bitcoin varlıklarını açıkladı. Bu arada, önceki boğa koşularında olduğu gibi, Bitcoin’in son yükselişi Wall Street’teki teknoloji iyimserliği patlamasıyla aynı zamana denk geliyor. Dolayısıyla yatırımcıların Nasdaq-S&P 500 oranındaki olası bir düşüşü yakından takip etmesi mantıklı.

Arkham: Tesla ve SpaceX’in ortaklaşa 19.800 Bitcoin’i var

Veri analiz platformu Arkham’ın Tesla ve SpaceX’in Bitcoin varlıklarını doğruladı. Tesla şu anda 68 adreste 11.510 BTC (yaklaşık 780 milyon dolar) tutuyor. SpaceX 28 adreste 8.290 BTC’ye (yaklaşık 560 milyon dolar) sahip. Arkham, on-chain fon akışlarının Tesla ve SpaceX’in mali tablolarıyla eşleştiğini doğruladı. Tesla, Ocak 2021’de 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldı. Ayrıca, iki işlemde Bitcoin sattı. Bunlar: 2021’in ilk çeyreğinde 272 milyon dolar değerinde BTC satışı ve 2022’nin ikinci çeyreğinde 936 milyon dolar değerinde BTC satışı.

Bu Bitcoin boğa koşusu birkaç yönden farklı!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin, güçlü bir koşu yaptı. Anca bu BTC boğa koşusu birkaç yönden farklı olarak öne çıkıyor. Birincisi, Bloomberg’den Joe Weisenthal’ın Çarşamba günkü bülteninde açıkladığı gibi, kripto topluluğu merkezi olmayan finansın veya Web3’ün geleneksel finansta nasıl devrim yaratacağına dair anlatılardan ziyade piyasa akışlarına odaklandı. Bu ralliyi öne çıkaran bir diğer faktör de, her ikisinin de zayıfladığı 2020-21’in aksine, ABD doları ve Hazine getirilerindeki güçlenme işaretlerine rağmen fiyatların yükselmiş olması.

Ancak bir şey aynı kalmaya devam ediyor. Önceki boğa koşularında olduğu gibi, son yükselişe Wall Street’teki teknoloji hisselerine yönelik iyimserlik eşlik ediyor ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 Endeksi ile daha geniş S&P 500 arasındaki oran olan NDX-SPX oranındaki artışla karakterize ediliyor. 2017’nin başından bu yana, Bitcoin ve rasyo, kripto paradan birkaç hafta önce rekor seviyelere ulaştı. Böylece, ralliler ve düşüşler boyunca kilit adımlarla hareket etti. BTC, bu hafta 69.000 doların üzerine çıkarak rekor kırdı. Bu, NDX-SPX oranının Ocak ayı sonlarında 3,6 ile hayatının en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından geldi. Bu model 2020-21’de görülen modele benziyor.

Bitcoin yatırımcılarının bu oranı izlemesi lazım!

Aşağıdaki grafikte açıkça görülebilen pozitif korelasyon, gelişmekte olan bir teknoloji olan kripto paralara para girişinin en azından kısmen teknoloji hisselerinin daha geniş hisse senedi piyasasına göre görünümüne ilişkin iyimserliğe bağlı olduğunu veya en azından bunu yansıttığını gösteriyor.

Bitcoin yıllar boyunca Nasdaq-S&P 500 oranını yakından takip etti. Kaynak: TradingView

Grafik platformu TradingView’e göre, BTC ile NDX-SPX oranı arasındaki 52 haftalık korelasyon katsayısı 0,60’ın üzerindeydi. Korelasyon 2017’nin başından bu yana çoğunlukla pozitif seyrediyor. Pozitif bir korelasyon her iki değişkenin de aynı yönde hareket ettiğini gösterir. BTC’nin 2021’in sonlarında NDX-SPX oranıyla nasıl zirve yaptığına dikkat edin. Her ikisi de sonraki aylarda ayı piyasasına girdi. Ayrıca, sonunda Aralık 2022’de dibe vurdu.

Bu yüzden Bitcoin’in ilerleyişine dair işaretler arayan yatırımcıların NDX-SPX oranını yakından takip etmesi mantıklı. Teknoloji hisselerindeki göreceli zayıflığın Bitcoin ve daha geniş kripto piyasası üzerinde baskı yaratması mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x