Süleyman Turan kimdir? İYİ Parti İstanbul Pendik Belediye Başkan adayı Süleyman Turan kimdir?

İyi Parti’nin birçok şehirdeki belediye başkan adayları belli oldu. Peki, Süleyman Turan kimdir? İYİ Parti İstanbul Pendik Belediye Başkan adayı Süleyman Turan kimdir?

İYİ PARTİ İSTANBUL PENDİK ADAYI KİM?

İYİ Parti Pendik Belediye Başkan Adayı Süleyman Turan oldu.

SÜLEYMAN TURAN KİMDİR?

08.09.1978 Patnos Ağrı’ da doğdu.

Okul hayatına Patnos Atatürk İlköğretim Okulu ‘nda başlayıp ortaöğretim hayatına 2.sınıftan sonra İstanbul Pendik’te devam etti.

Lise eğitimini Pendik Alparslan Anadolu Lisesi’nde tamamladı.

Üniversite hayatına 1996 yılında Marmara Üniversitesi Spor Akademisi Futbol Antrenörlüğü bölümüyle başlayıp 2. Sınıfta terk etti. 1997 yılında Ukrayna Mechnikov Devlet Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümünde okumaya hak kazandı ve 2001 yılında oradan mezun oldu.

Askerlik görevini 2005-2006 yılları arasında uzun dönem olarak Kıbrıs 49. Alay Komutanlığında yedek mubayaa subayı rütbesi ile tamamladı.

2005 yılında evlendi ve 1 kız 1 erkek çocuk babasıdır.

İYİ PARTİ HAKKINDA

İYİ Parti, 25 Ekim 2017 tarihinde Meral Akşener liderliğinde kurulan ve Türkiye’de faaliyet gösteren siyasi partidir. Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması “İYİ Parti” şeklindedir. Simgesi güneş ve parti isminin Kayı boyu bayrağından esinlenilerek yazılmasıdır. TBMM’de 38 milletvekili ile grubu bulunmaktadır. Genel başkanı Meral Akşener’dir.

Parti, Milliyetçi Hareket Partisinden (MHP) ayrılan tanınmış isimler tarafından kurulmuştur. Partinin kurucusu ve genel başkanı Meral Akşener ile ilk genel başkan yardımcısı Koray Rize, parti kurulmadan önce MHP’nin yönetiminde görev almıştır. MHP’nin 2017 anayasa referandumunda ‘Evet’ oyu çağrısı ve partinin genel başkanı Devlet Bahçeli’nin yerine başka bir genel başkan getirmek için düzenlenen bir kurultayın ardından tanınmış MHP üyeleri arasında yeni parti fikri ortaya çıktı. Siyasi yorumculara göre parti genel olarak etnik milliyetçiliğe karşı ılımlı sivil milliyetçiliği desteklemektedir. Parti kendisini siyasi yelpazenin merkezinde olarak tanımlar ve Avrupa Birliği ile Türkiye’nin yakın ilişkilere sahip olduğu olumlu bir gündemi savunur, Türkiye’nin Batı Bloku’nun bir parçası olmaya devam etmesi gerektiğini vurgular. Üçüncü taraf kaynaklar, partiyi siyasi yelpazenin merkez sağında veya sağ kanadında olarak tanımlamıştır.

Parti, özellikle parlamenter sistem ve yargının ve diğer kurumların bütünlüğünü koruması konusuna büyük önem vermektedir. Parti, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) hükümetine muhalif olan sağcı seçmenler için “alternatif bir kapı” olarak yorumlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x